Ścieżka Historyczna „Szaniec Konfederatów Barskich”
W Roztokach Górnych w okolicach Cisnej, na terenie Bieszczadów możemy natrafić na ścieżkę historyczną o nazwie „Szaniec Konfederatów Barskich”. Dzięki staraniom krośnieńskiego Nadleśnictwa Cisna, umocnienia obronne zw. z historią Konfederacji Barskiej zostały wyeksponowane i udostępnione dla turystów. Znana głównie historykom trasa wiedzie na szczyt Okrąglik i została udostępniona publicznie 250 lat po utworzeniu Konfederacji Barskiej – ostatniego zrywu niepodległościowego przed upadkiem I Rzeczypospolitej.
Odkrycie i Budowa Szlaku
Powstanie ścieżki „Szaniec Konfederatów Barskich” to efekt prac eksploratorów. Głównie badaczy przeszłości z grupy „Orły Historii” oraz współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu. Badacze odkryli i przebadali ślady nieznanego szerszej publiczności konfederackiego szańca. Zlokalizowany na dawnej granicy Polski z Węgrami to miejsce, gdzie odkrywane są nowe tajemnice. Szaniec nad Roztokami reprezentuje typową fortyfikację obronną z XVIII wieku, ale zadziwia swoją wielkością, sięgającą około 300 metrów.
Przebieg i Treść Ścieżki
Nowa ścieżka historyczna to 11 przystanków tematycznych. Każdy przystanek prezentuje szczegóły i historię wydarzeń zw. z tymi terenami. Odkrycie i badania archeologiczne wykazały, że Przełęcz nad Roztokami była nie tylko świadkiem wydarzeń zw. z Konfederacją Barską. Miejsce to pełniło rolę szlaków komunikacyjnych i handlowych, a także służyło jako trasy przemarszu wojsk w różnych okresach.
Wyjątkowy Szaniec na wysokości 908 m n.p.m.
Szaniec Konfederatów Barskich to najwyżej położona tego typu konstrukcja na terenie Polski. Zajmuje obszar aż 2 ha, co pozwalało na stacjonowanie w nim nawet kilkuset żołnierzy. Ta imponująca fortyfikacja stanowi niezwykłą atrakcję dla turystów, którzy mogą odkryć jego tajemnice i poznać historię związane z Konfederacją Barską.
Promocja Ścieżki
Uruchomienie ścieżki „Szaniec Konfederatów Barskich” spotkało się z pozytywnym przyjęciem przedstawicieli samorządu i organizatorów turystyki. Ścieżka została zaprezentowana w programie „Było, nie minęło” na antenie TVP. Jest to kolejny krok w upamiętnianiu Konfederacji Barskiej na terenie Bieszczadów, której historia ma ważne miejsce w narodowej pamięci.
Mini Zoo w Lisznej: Raj dla miłośników przyrody i zwierząt
Leśny Zwierzyniec w Lisznej, zwany Mini Zoo, to malownicze miejsce usytuowane w Bieszczadach. W okresie lata przyciąga licznych turystów ze względu na jego wyjątkową faunę i różnorodność przyrodniczą. W Mini Zoo Liszna można podziwiać bogactwo ptaków i ssaków, w tym dziki, jelenie, skunksy daniele, lisy i szopy. Dla wszystkich odwiedzających, zarówno dzieci, jak i dorosłych, przygotowano wiele atrakcji, które gwarantują niezapomnianą zabawę. Położenie obiektu w otoczeniu malowniczych krajobrazów, z dala od miejskiego zgiełku, sprawia, że Mini Zoo w Lisznej staje się doskonałym miejscem do odprężenia i nawiązania bliskiego kontaktu z naturą.