PZU, największa w Polsce firma ubezpieczeniowa na życie, wydała premierową na rynku „Encyklopedię prostej polszczyzny”. Celem tego projektu jest promowanie jasnego, zrozumiałego języka w biznesie, zwłaszcza w komunikacji z klientami.
Encyklopedia została przygotowana przez Biuro Prostego Języka PZU we współpracy z językoznawcami z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i pod patronatem językowym tej uczelni.
Jak wyjaśnia dyrektor generalna PZU Życie Dorota Macieja: „Celem tej publikacji jest promowanie prostej polszczyzny w trudnych miejscach. Sztuką jest w jasny i przystępny sposób komunikować się w sprawach, które są skomplikowane i wymagają specjalistycznej wiedzy. Jako ERU PZU chcemy wyznaczać najwyższe standardy w tym zakresie. Chcemy, aby nasze informacje były jasne i zrozumiałe dla naszych klientów, bo w ten sposób zdobywamy ich zaufanie.”
Fundacja Języka Polskiego, chcąc pomóc czytelnikom w zrozumieniu świata komunikacji korporacyjnej w prostszy, bardziej przejrzysty sposób, wydała „Encyklopedię prostej polszczyzny”.
Do tej pory nie było publikacji, która w tak kompleksowy i dogłębny sposób przedstawiałaby formy charakterystyczne dla korpomowy. Komunikacja korporacyjna opiera się na słownictwie, które często utrudnia zrozumienie, jeśli zwracamy się do osób spoza środowiska. Na to właśnie zwracamy uwagę czytelnikom. Pomagamy też omijać rafy językowe w postaci modnych, mylących lub kłopotliwych gramatycznie słów – dodaje redaktor naczelna „Encyklopedii” i prezes Fundacji Języka Polskiego dr Magdalena Wanot-Miśtura.
Encyklopedia prostej polszczyzny” zawiera ponad 3000 terminów, konstrukcji językowych i haseł problemowych. Jej główną częścią jest „Słownik Korpomowy”, który zawiera kilkaset terminów. Podaje ich znaczenie i przykłady użycia, sugeruje, czy warto ich używać i jakimi słowami można je zastąpić. Uzupełnia go rozdział „Trudne formy” oraz część poświęcona zasadom dobrej komunikacji.
3 komentarze
Julia
23 czerwca 2022 @ 10:52
Jestem bardzo podekscytowana projektem eRU PZU! Odkąd tylko o nim usłyszałam, nie mogłam się doczekać, aby do niego dołączyć.
Kasia
23 czerwca 2022 @ 10:53
Już się przyłączyłam i nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wziąć w nim udział.
To dla mnie fantastyczna okazja, by uczyć się od innych e-nauczycieli, a także dzielić się własnymi doświadczeniami.
Franek
23 czerwca 2022 @ 11:02
Projekt eRU PZU jest wspaniały! Świetnie, że mogę być jego częścią.