Krajowa Informacja Podatkowa funkcjonuje w Polsce od 1 lipca 2006 roku. W ciągu dwunastu lat działalności pomogła milionom polskich podatników, wspierając ich nie tylko merytorycznie, ale i technicznie. Specjaliści KIS wyjaśniają wszystkie zawiłości przepisów, dokonują prawidłowej interpretacji i wskazują, jak poprawnie wypełnić odpowiednie deklaracje. Nic dziwnego, że instytucja ta cieszy się dużą popularnością.
Specjaliści KIS są zawsze gotowi do pomocy w rozwiązywaniu problemów podatkowych. Chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące sytuacji podatkowej i wyjaśnią, jak prawidłowo wypełniać deklaracje na zeznaniach podatkowych o dochodach i majątku. Doradzą także, jak uniknąć typowych błędów przy wypełnianiu tych formularzy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) jest centralnym organem podatkowym w Polsce. Powstała w 2017 r. w wyniku reorganizacji administracji podatkowej, z połączenia Krajowej Informacji Podatkowej z Informacją Celną.
Pierwotnie zadania tego organu były znacznie węższe. Z czasem jednak powierzono mu o wiele więcej funkcji. Obecnie kis informacja zajmuje się również wydawaniem indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wcześniej zadanie to wykonywali dyrektorzy poszczególnych izb skarbowych, działający w imieniu Ministra Finansów.
Pomoc z KIS można uzyskać na kilka sposobów. Można na przykład zadzwonić na infolinię dostępną od poniedziałku do piątku w godz. 7-18. Wszystkie niezbędne numery telefonów są podane na stronie internetowej. Konsultanci obsługujący infolinię to prawnicy i administratorzy, którzy są biegli w szerokiej dziedzinie prawa podatkowego.
Z kolei indywidualną interpretację podatkową można uzyskać, wypełniając odpowiedni wniosek, uiszczając opłatę w wysokości 40 zł i składając go osobiście lub pocztą (najlepiej listem poleconym) w jednym z pięciu oddziałów KIS lub za pośrednictwem ePUAP. Organ ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do wniosku, ale zazwyczaj czas ten jest znacznie krótszy.
Krajowe Centrum Informacji Podatkowej (KIS) od prawie dwóch dekad stanowi podstawę polskiego systemu podatkowego. Przez całą dobę udziela szybkich i rzetelnych odpowiedzi na pytania dotyczące systemu podatkowego, w tym procedur dokonywania rozliczeń rocznych czy płacenia podatków.
Zakres działalności stale się zwiększa, a specjaliści KIS chwalą się, że mogą obsłużyć nawet 600 połączeń jednocześnie. Dzięki rozbudowanej infolinii instytucja zapewnia krótki czas oczekiwania na połączenie, nawet w okresie wzmożonej obsługi związanej ze zbliżającymi się terminami rozliczeń rocznych i płatności podatków.
Dodatkowo dużą zaletą KIS jest to, że „idzie z duchem czasu”. Wychodząc naprzeciw potrzebom podatników, w 2017 r. uruchomił np. specjalną infolinię dedykowaną wyłącznie nowym konstrukcjom JPK VAT, które obecnie są przyczyną nieprzespanych nocy wielu podatników.
Krajowa Informacja Skarbowa ma szerokie i bogate plany na przyszłość. Rozpoczęto już wdrażanie technologii biometrycznej, która pozwoli na uwierzytelnienie podatnika i szybszą, bezpieczniejszą obsługę przez infolinię. To z kolei najprawdopodobniej pozwoli na szybszy dostęp do informacji podatkowych, a także zapewni nam bardziej wydajne i skuteczne usługi.
3 komentarze
Jarek
8 czerwca 2022 @ 16:29
Dzięki za super artykuł, teraz już wiem jak korzystać z Krajowej Informacji Podatkowej.
Szukałem tej informacji od dłuższego czasu.
To naprawdę pomocne i pouczające, jeszcze raz dzięki!
Ola
8 czerwca 2022 @ 16:30
Od dawna próbuję dowiedzieć się, jak korzystać z bazy Krajowej Informacji Podatkowej, ale do tej pory zawsze było to dla mnie wyzwaniem. Super robota!
Luiza
8 czerwca 2022 @ 16:33
Super informacje. Dzięki temu tego roku podatki będą o wiele przyjemniejsze do płacenia.