Skip to content

100-lecie klubu Lech Poznań uhonorowane nowym znaczkiem od Poczty Polskiej

Spis treści

Poczta Polska Poznań 19 marca 2022 roku. Znaczek okolicznościowy emisji „100-lecie KKS Lech Poznań” został zaprojektowany przez Jerzego Jędrzejewskiego i wydrukowany w nakładzie 135 000 sztuk z przywieszką. Na znaczku znajduje się portret legendarnego bramkarza Lecha Poznań Jerzego Gorgońskiego z ręką na sercu i głową odwróconą od stadionu. W tle widać sylwetkę stadionu i jego słynną wieżę, a także kilku kibiców wymachujących flagami i szalikami. Wydanie „100-lecie KKS Lech Poznań” upamiętni 100. rocznicę rejestracji klubu Lech Poznań w strukturach związku, która miała miejsce 19 marca 2022 roku. Na znaczku znajduje się wizerunek zawodnika w koszulce z napisem „Lech Poznań”. W tekście na nim czytamy: „Krajowa Liga Lekkoatletyczna (KL Lekkoatletyka)”.

Znaczek przedstawia stylizowany wizerunek piłkarza w koszulce z napisem „100”, który symbolizuje sto lat od powstania tej instytucji. Poznański klub piłkarski Lech Poznań zapowiedział wydanie pamiątkowego znaczka z okazji 100-lecia powstania. Projekt, którego autorką jest Agnieszka Sancewicz, umieszcza na nim pokolorowane zdjęcie drużyny Kolejorza z 1922 roku. Herb Lecha Poznań jest symbolem dumy poznańskiego klubu piłkarskiego. Symbolizuje historię i sukcesy drużyny, a także bogate dziedzictwo miasta. Herb składa się z dwóch części: tarczy z gwiazdą oraz historycznego herbu. Tarcza zawiera elementy zarówno z historycznego, jak i obecnego herbu. Na górze znajduje się złoty orzeł z czerwonym językiem i szponami, który symbolizuje siłę i niezwyciężoność. Poniżej znajduje się stylizowana wersja pierwszego historycznego herbu, w którym na zielonym tle widnieją trzy wieże, a nad nimi złota korona. Na znaczku upamiętniającym 100-lecie Kolejorza Poznań, największego polskiego klubu piłkarskiego, złotymi literami umieszczono nazwę emisji oraz gwiazdę symbolizującą liczbę tytułów „Mistrza Polski”. Na zawieszce znajduje się jubileuszowa wersja logo klubu. Od kilku lat klienci przyzwyczaili się do znaczków upamiętniających rocznicę powstania największych polskich klubów piłkarskich. Tym razem klienci i kibice otrzymali znaczek dedykowany dumnemu poznańskiemu Kolejorzowi. To kolejna piłkarska pieczątka po Legii Warszawa, Ruchu Chorzów, Jagiellonii Białystok i Polonii Warszawa. Dlatego Poczta Polska kontynuuje promowanie zachowań prozdrowotnych i budowania charakteru poprzez sport i zdrową rywalizację. Jestem pewien, że dzięki znaczkom sportowym każdy kibic znajdzie w ofercie coś bliskiego jego sercu – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Geneza klubu nawiązuje do organizacji Dębca – osiedla zamieszkałego przez kolejarzy w Poznaniu i niezwiązanego bezpośrednio ze sportem – Katolickiego Związku Młodzieży.Historia klubu TS Lutnia rozpoczęła się w 1920 roku, kiedy to grupa kibiców postanowiła sformalizować swój sport i założyć klub piłkarski. Młodzi mężczyźni wybrali władze i nazwali swoją drużynę TS Lutnia. Założycielem tej drużyny był jej skarbnik Jan Dyzman, który hobbystycznie śpiewał w chórze w Lutni. Klub został zarejestrowany w niedzielę 19 marca 1922 roku w strukturach Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej – zjazdu ówczesnych władz piłkarskich regionu. Data ta symbolizuje oficjalne narodziny klubu. W styczniu 1925 r. osadę Dębiec włączono administracyjnie do Poznania, a klub przemianowano na Poznańskie Towarzystwo Sportowe La Liga. Wtedy to przodek Lecha Poznań stał się jednym z czołowych zespołów w swoim regionie. W 1927 roku wygrał 17 ze swoich 22 spotkań (trzy remisy), z których jednym było zwycięstwo 9:0 nad Heliosem Czempinem 10 kwietnia 1927 roku przez Związek Sportowy Ligi Poznańskiej. Towarzystwo Sportowe Liga Poznań awansowało w tym sezonie do klasy B. Na awans do najlepszych drużyn w regionie trzeba było poczekać do 1932 roku, kiedy regulamin pozwalał lidze przejść na poziom A, skąd mogły rozpocząć się kwalifikacje do pierwszej ligi narodowej. Gracze Debitz nie zrobili tego w tym momencie.

3 komentarze

  1. Tomasz
    26 września 2022 @ 09:49

    Bardzo się cieszę z tego znaczka na 100-lecie Lecha Poznań. Marzę już o tym znaczku i nie mogę się doczekać, kiedy będę go miał.

  2. Karol
    26 września 2022 @ 09:50

    Myślę, że będzie to świetna okazja, aby spotkać się jako społeczność i świętować historię i kulturę.

  3. Aneta
    26 września 2022 @ 09:54

    Codziennie budzę się i myślę o tym, jaki ten świat jest piękny. Uczynili ten świat lepszym przez ten znaczek.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  1. Tomasz
    26 września 2022 @ 09:49

    Bardzo się cieszę z tego znaczka na 100-lecie Lecha Poznań. Marzę już o tym znaczku i nie mogę się doczekać, kiedy będę go miał.

  2. Karol
    26 września 2022 @ 09:50

    Myślę, że będzie to świetna okazja, aby spotkać się jako społeczność i świętować historię i kulturę.

  3. Aneta
    26 września 2022 @ 09:54

    Codziennie budzę się i myślę o tym, jaki ten świat jest piękny. Uczynili ten świat lepszym przez ten znaczek.

Dodaj komentarz